...nebo nám zavolejte na 776 048 467
  Kontaktujte nás
  Sledujte nás
  Venkovní žaluzie a rolety v zimě: na co si dát pozor a jak o ně pečovat?

  Venkovní žaluzie a rolety v zimě: na co si dát pozor a jak o ně pečovat?

  Venkovní roletyvenkovní žaluzie od našeho dodavatele NEVA jsou vyráběny z odolných materiálů a jdou dodávány třeba i do Norska nebo Švédska. Zima jim tedy nevadí. Přesto je potřeba se jim přes zimu více věnovat – přes den je ideálně mějte vytažené, při zamrznutí lamel s nimi nemanipulujte a pravidelně stínění ometejte od sněhu.

  V zimě venkovní stínění chrání okna před námrazou a zajišťuje soukromí

  I když venkovní stínění nejvíce doceníte v létě, svůj smysl má také v zimě.

  Pokud v zimě venkovní žaluzie či rolety zatáhnete (a zatemníte), snížíte únik tepla z místnosti o zhruba 1,5 stupně. Díky tomu můžete mírně ušetřit za vytápění.

  V zimě se navíc brzy stmívá a doma musíte svítit třeba už od čtyř hodin odpoledne. Pokud bydlíte v přízemí nebo máte okna do ulice, z vašeho domu se stává výkladní skříň. Venkovní žaluzie místnost úplně zatemní a zajistí vám potřebné soukromí. Pokud nechcete přjít o výhled na ulici, pořiďte si screeny. K těm ale doporučujeme přidat záclony či závěs pro snížení viditelnosti do domu.

  Venkovní stínění ve větru a dešti

  Venkovní žaluzie NEVA dobře odolávají větru, při vedení ve vodicích profilech a o šířce do jednoho metru zvládnou až 88 km/​h. Přesto je v silnějším větru doporučujeme vytáhnout, případně si k nim dokupte větrná čidla SOMFY, která se o to postarají automaticky.

  screenových rolet záleží na způsobu montáže, vedení a vzdálenosti držáku, za který jsou přichycené. Obecně ale platí, že zipscreeny jsou proti větru poměrně odolné – odolávají větru o rychlosti nad 80 km/​h. S přibývajícími rozměry odolnost žaluzií klesá. Velkou výhodou oproti žaluziím je, že látka je i v silném větru tichá.

  Déšť při teplotě nad nulou nevadí. Pokud nicméně zmoknou screenové rolety, nechte je uschnout a nevytahujte je hned nahoru. Látka totiž ztěžkne, takže zbytečně zatěžuje motor a v krytu navíc tak dobře neproschne.

  Pokud je pod nulou, hrozí, že voda zamrzne a látka by se mohla poškodit. Proto se snažte screeny před kontaktem s vodou uchránit – nejlépe tak, že je při dešti vytáhnete. Pokud se do boxu vytáhne mokrá látka a začne mrznout, hrozí, že v boxu zmrzne v jeden velký kus. V takovém případě pak není možné s roletou manipulovat.

  Co dělat, když k sobě přimrznou lamely

  U venkovních žaluzií dále hrozí, že vám lamely přimrznou k parapetu, k sobě navzájem nebo ve vodicích profilech. Pokud se to stane, nesnažte se je od sebe silou oddělit nebo s nimi manipulovat. Vždy počkejte, až se oteplí a námraza sama roztaje. To samé platí, pokud ve vodicím profilu zamrznou screenové rolety.

  V boji proti přimrznutí dobře poslouží chytré motory. Objeví-li se námraza, musí motor při vytahování žaluzií či rolet vyvinout větší sílu a tím pádem odebere ze sítě více elektřiny. Toho si ihned všimne chytrá elektronika motoru a pohyb žaluzií automaticky zastaví. Pokud máte navíc motor napojený na Smart Home, nahlásí vám to.

  Údržba žaluzií a rolet v zimě

  V zimě stačí venkovní stínění občas omést od sněhu. Kompletní čištění doporučujeme provádět 2× ročně – vždy ho ale nechte na jaro a podzim, když je počasí tak akorát – ani mráz, ani příliš ostré slunce.

  Během zimy kontrolujte technický stav žaluzií a rolet podobně jako po zbytek roku. Vždy ověřte:

  • jestli se vytahují a spouští rovnoměrně (vodorovně),
  • zda nejsou opotřebené pásky a vodicí profily,
  • jestli při vytahování či stahování žaluzie nepískají
  • a jestli není motor příliš hlučný.

  V případě jakýchkoliv poruch kontaktujte odborníky DIAMOND DESIGN. Při opravě svépomocí byste totiž zbytečně přišli o záruku.

  Shrnutí: co s venkovním stíněním v zimě

  1. Přes den mějte roletyžaluzie ideálně vytažené (pro ochranu před deštěm, větrem i námrazou), ve tmě si je zatáhněte pro větší soukromí.
  2. Pořiďte si senzory a čidla, aby se žaluzie nepoškodily a hlavně pro váš klid při velmi nepříznivém počasí.
  3. Občas stínění omeťte od sněhu a zkontrolujte, zda není přimrznuté k parapetu či ve vodicím profilu.
  Autor: Miloslav Matoušek / marketingový manažer NEVA