...nebo nám zavolejte na 776 048 467
  Kontaktujte nás
  Sledujte nás
  Tradiční Vánoční Styl: Oživení Tradice a Přírody

  Tradiční Vánoční Styl: Oživení Tradice a Přírody

  Tradiční vánoční styl je založen na rostlinné výzdobě, ornamentu a barvách. Jak již název napovídá, styl vychází z tradice, folklóru a způsobu, jakým v dané době lidé žili a co měli k dispozici. 

  Jedním z nejvýraznějších prvků tradičních vánočních ozdob je použití rostlinných prvků, jako je jmelí, cesmína, břečťan a borovice (nebo jiný jehličnan). Cesmína a břečťan se často používají společně, přičemž cesmína představuje mužskou energii a břečťan ženskou energii. Jmelí je symbolem lásky a slouží jako prvek ke sblížení. Rostliny se často promítají a jsou pevnou součástí ornamentálních prvků. Používají se dohromady s geometrickými obrazci jako srdce, kříž, trojúhelník aj.

  Tradiční škála barev pro vánoční výzdobu je červená, zelená a zlatá. Červená je barva lásky, radosti a rodinného tepla, je to barva bobulí cesmíny, které představuje naději pro věčný život. Zelená barva symbolizuje stálezelené stromy, které v zimě neopadávají, zosobňuje v sobě život, obnovu a naději. Zlato je spojeno s prosperitou, naplňuje pocitem oslavy a hojnosti.

  Nedílnou součástí Vánoc je krášlení domova zdobenými textiliemi, tato tradice sahá již do středověku, kdy lidé oslavovali věšením gobelínů zdobených náboženskými motivy. Postupem času se textil rozšířil o plédy, běhouny a polštáře se střapci. Vyšívané kombinace geometrických tvarů doplněné rostlinnými motivy jako cesmína a jehličí, se staly evergreenem, kterým zdobíme své domácnosti dodnes. Přehozy a polštáře ve slavnostních barvách a vzorech dodávají obytným prostorům teplo a pohodlí. 

  Vůně jako skořice, pomeranč, hřebíček, myrha a máta jsou běžně spojovány s obdobím svátků a lze je použít k vytvoření útulné a příjemné atmosféry. Každá vůně přispívá k celkové atmosféře radosti, tepla a slavnosti během tohoto zvláštního období. Ať už vás obklopuje vůně čerstvě oloupaných pomerančů, kořeněná vůně skořice, exotická vůně myrhy nebo povzbuzující vůně máty, tyto vůně vytvářejí smyslový zážitek, který umocňuje radost a zázrak Vánoc.

  Slova tradiční a ornament mohou v dnešní době budit představy jako „přehnané“ nebo dokonce „kýč“. Nemusí tomu tak být, stačí k designu přistupovat s mírou a zdrženlivostí.  Budeme-li se držet pravidla tří, čili v interiéru použijeme maximálně tři barvy a jednoduché vzory (jako námi použitý kosočtverec značky Fine), vůbec se nemusíme bát kombinace s komplexnějším vzorem jako snítka jehličí (James Hare). Ba naopak vytvoříme tak velmi estetický interiér, který dodá pocit útulnosti a vytvoří pravé kouzlo Vánoc.

  Autor: DIAMOND DESIGN